L O A D I N G
blog banner

TRADE: Simmonds X Hartman

V NHL byly včera oficiálně uzavřeny přestupy, které se opět spustí až na začátku června. A jak už to tak bývá, trejdů se událo hned několik. Naši redaktoři se pak pokusí v nejbližších dnech na pár z nich podívat specifičtejším způsobem a odhalit potencionální přednosti a slabiny jednotlivých artiklů, kteří byli vyměněni.

Pouhé tři minuty před oficiální uzávěrkou výměn, tedy v 20:57 našeho času, stihli Nashville a Philadelphia poslat zprávu vedení ligy, že se dohodli na transakci, jejíž součástí je Wayne Simmonds, jenž logicky odešel k Predators, a Ryan Hartman s volbou v draftu 2020, které naopak získali Flyers.


FFFFFfFWayne SimmondsFFfFFF Ryan Hartman
podmíněné 4. kolo draftu 2020

Jak už to u fanoušků Flyers je několik let, velmi málokdy se jim zavděčíte a jinak tomu nebylo ani po vyhlášení této výměny. Sice většina fanoušků si alespoň přiznala, že je správný čas vyměnit Simmondse, někteří věděli, že se to mělo stát už dříve, ale lepší pozdě než nikdy. Ale proč? Útočník tmavé pleti přece ještě v sezónách 2015/16 a 2016/17 nastřílel přes třicet branek a od sezóny 2013/14 je nejlépe skórujícím hráčem při přesilových hrách hned po Alexanderu Ovechkinovi.

Na první pohled se tedy může zdát, že fanoušci Letců byli po tomto trejdu naštvaní oprávněně. A že jich stále ještě několik pořád naštvaných je. V Nashville se naopak radují. Oprávněně?

F

Wayne Simmonds

Ano, zmínili jsme již jeho silné stránky, je ale třeba se pozorně podívat na datumy, respektive sezóny odkdy, respektive kdy se trefoval do černého tak často. Dnes jsme již v roce 2019, což ale určitě víte.

Co tím chci vlastně říct? Wayne Simmonds poslední dva ročníky šel se svými výkony rapidně dolů. Nevěříte?

Vloni 24 branek v 75 zápasech. Ale pozor. Pouhých 9 branek při vyrovnaném počtu hráčů na ledě! Stejný počet branek při hře 5-proti-5 dokázal nastřílet zatím i letos, stačilo mu na to 62 utkání, ovšem naopak oproti loňsku zeslábla jeho produktivita při přesilových hrách a letos měl v dresu Flyers náběh na pouhých 21 gólů.

Samozřejmě, hokej není jen o statistikách v kolonce gólů či asistencí, ale už i v mnoha dalších.


Podrobnější statistiky Waynea Simmondse od začátku sezóny 2017/18 do posledního utkání v dresu Philadelphie:

 • CF%: 47,25 (2. nejhorší místo mezi současnými útočníky Flyers)
 • FF%: 47,37 (2. nejhorší místo mezi současnými útočníky Flyers)
 • Rel CF%: -3,06 (2. nejhorší místo mezi současnými útočníky Flyers)
 • Rel FF%: -3,44 (2. nejhorší místo mezi současnými útočníky Flyers)
 • Rel GF%: -11,79 (1. nejhorší místo mezi současnými útočníky Flyers)

Všechna výše uvedená čísla vypovídají jednoznačně o tom, že Simmonds byl pro hru Letců v posledních dvou sezónách spíše přítěží než přínosem. Jeho ex-spoluhráči hráli na ledě mnohem lépe s jinými spoluhráči než s ním.

Při pohledu na ostatní výměny, kdy volba v 1. kole draftu šla pouze za Matta Duchenea a Kevina Hayese pak mohli fanoušci pensylvánského týmu jen velmi, velmi těžko očekávat 1. kolo i za hráče, který poslední dvě sezóny produkuje na úrovni útočníka třetí až čtvrté formace a táhne své spoluhráče na ledě dolů.Chuckovi Fletcherovi se nakonec povedlo získat Ryana Hartmana a podmíněnou volbu ve 4. kolem draftu 2020, která se změní ve 3. kolo, jestliže Predators vyhrají alespoň jednu sérii v play-off, což je velmi pravděpodobné.

F

Ryan Hartman

Stále teprve 24letý útočník (Simmondsovi je dnes mimojiné již 30) se po pouhém roce opět stěhuje, když vloni za něj Predators poslali prospekta a právě volbu v prvním kole do Chicaga. Vytrejdovalo ho Nashville snad proto, že by nenaplnil očekávání? Možná. To je diskutabilní. Hartman měl totiž období, kdy se mu dařilo i nedařilo, ovšem co je podstatné. Pokud-li vezmeme jeho výkony z posledních tří ročníků, jeho produkce odpovídá útočníkovi 2. formace! Navíc při daleko menším prostoru na ledě už letos také nastřílel 9 branek při vyrovnaném počtu hráčů na ledě. Tedy stejně jako nová akvizice Nashville.

 • 5-proti-5/60: 0,76 golů + 1,63 bodů

Podle nejnovějších trendů produkce hodná útočníkovi první řady je nastavena na 1,9. Útočníci druhé řady by pak měli v průměru na 60 minut produktovat minimálně 1,6 bodu. Což Ryan Hartman převyšuje. Samozřejmě, to z něho ještě nedělá útočníka pro TOP6, ovšem vypovídá to o jeho velice solidní produktivitě.

Mnoho fanoušků by mohlo argumentovat tím, že Hartman působil v lepších týmech než Wayne Simmonds. Minimálně u Predators je to samozřejmě pravda. Nashville je už několik let v řadě vždy jedním z největších favoritů na Stanley Cup, to nelze popřít. Ale je jeho nadprůměrná produktivita opravdu jen zásluhou spoluhráčů?


Podrobnější statistiky Ryana Hartmana v dresu Nashville Predators:

 • Rel CF%: -0,75 (7. nejlepší místo mezi současnými útočníky Predators)
 • Rel FF%: -2,86 (3. nejhorší místo mezi současnými útočníky Predators)
 • Rel GF%: -5,89 (3. nejhorší místo mezi současnými útočníky Predators)
 • iCF: 183 (4. nejlepší místo mezi současnými útočníky Predators)
 • ixGF: 8,3 (6. nejlepší místo mezi současnými útočníky Predators)

Z výše uvedených čísel můžeme tedy tvrdit, že hráči bez Hartmana hrají lépe než s ním, stejně tak jako u Simmondse. Ovšem ty rozdíly jsou podstatně menší a hlavně je také rozdíl tyto statistiky přepočítávat vůči spoluhráčů jako jsou Josi, Subban, Johansen či Forsberg než vůči Laughtonovi, Rafflovi, Häggovi, MacDonaldovi a podobným typům, které vlastní Flyers. Tudíž pokud-li ve Philadelphii vykazovali i tito hráči efektivnější čísla bez Simmondse než s ním, o něčem to taktéž vypovídá.

Naopak Hartman na druhou stranu prokazuje, že se umí prosazovat individuálně bez větší pomoci spoluhráčů. V invidualním corsi či očekávání gólů totiž patřil k nejlepším v celém týmu z města country.Na výše uvedeném obrázku můžeme vidět, jaké pozitivní či negativní články hry přinášeli oba hráči svým týmům. Zatímco u jednoho se dostaneme celkově k mírně negativnímu přínosu, u toho druhého vidíme jasně pozitivitu.Alexander Appleyard, který se zabývá také analytikou NHL, přišel včera s jasným tweetem, kde se rozhodl stručně a jasně oba hráče také porovnat. Nutno ovšem oznat, že je to dost krátkozraké, ovšem v podstatě většinu těchto čísel jsme rozebrali již výše.

Kdo tedy vydělal?

Zřejmě máte pocit, že se Vám článek snaží říci, že Simmonds je špatný hokejista, Hartman je dobrý hokejista a Flyers jsou jasnými vítězi výměny. Dovolte mi to upřesnit.

Podle pokročilejších statistik bychom to zřejmě tvrdit mohli. Ryan Hartman je při vyrovnaném počtu hráčů na ledě skutečně lepším hráčem než Wayne Simmonds v posledních letech. A navíc je stále mladý, že může svoji hru ještě zlepšit. U Simmondse už jen velmi těžko můžeme očekávat nějaký extra vývoj v jeho třiceti letech.

Ryan Hartman má cenu volby v prvním kole. A chtěli jsme získat raději hotového hráče než volbu v draftu.

Chuck Fletcher, GM Flyers

Pravdou ale také je, že Nashville získal útočníka z Philadelphie především kvůli přesilovým hrám. Predators jsou totiž v tomto oboru na spodku tabulky a Simmonds by jim rozhodně měl pomoci alespoň v tomto směru. Navíc opět vznikla staronová spolupráce mezi Simmondsem a Laviolettem, který je bezpochyby jedním z nejlepších koučů NHL a jistě dokáže omezit Simmondsův čas na ledě při vyrovnaném počtu hráču na ledě natolik, aby to na hře Preds nebylo tolik znát a eliminoval jeho slabiny.

U Hartmana jsme se naopak přesvědčili, že je v rámci ligy spíše podceňovaným hráčem, který stále má hodnotu minimálně druhého kolu. Když to tedy převedeme, můžeme říci, že Letci za již bývalého forvarda, který po sezóně bude navíc neomezeným volným hráčem a dost možná si řekne o velké peníze, získali 2. a 3. kolo v draftu. Pokud tedy Nashville postoupí do 2. kola v play-off, o čemž osobně velmi málo pochybuji. A to je vlastně cena, za kterou byli vytrejdováni i například Mats Zuccarello a Gustav Nyquist. A oba jsou lepšími hokejisty než Wayne Simmonds.

Fanoušci Philadelphie by tedy rozhodně se měli na výměnu dívat objektivněji a pochopí, že vůbec nemusí být naštvaní. Fletcher udělal to nejlepší v zájmu týmu a jeho výměna nevypadá vůbec tak špatně, jak se na první pohled může zdát.

26. 2. 2019 | Rono„Žádný člověk není tak bohatý, aby mohl koupit svoji minulost.“ Oscar Wilde