L O A D I N G
blog banner

BAD CLASS: Robert Hägg

Komentátoři Philadelphia Flyers při svých zápasech neustále vyzdvihují Roberta Hägga. Kvůli jeho velkému, opravdu velkému počtu hitů a zblokovaných střel. Domnívají se tedy, že je velmi platným bekem. Přitom ale opak je pravdou. Švédský zadák totiž patří mezí nejhorší beky v celé lize.

Kdokoliv jistě může tvrdit, že Hägg je stále mladý a Flyers mají ve své obraně větší problémy. Například přeplaceného Andrewa MacDonalda. To je sice pravda. Ale v následujících řádcích se přesvědčíme o tom, že i ten přeplacený zadák vykazuje lepší čísla než právě mladý Švéd. Navíc také zkusíme uvědomit o tom, že Hägg už lepším hokejistou ani nebude, pokud se nestane nějaký zázrak.

Začneme zřejmě tou nejjednodušší a u nás nejrozšířenější statistikou z oboru pokročilejších čísel. S corsi. Za Philadelphii letos zatím nastoupilo sedm beků, včetně již zmiňovaného MacDonalda či Folina, který většinu zápasu je pouze zdravým náhradníkem. Ovšem oba dva si vedou o poznání lépe než právě Hägg, který je v této statistice suverénně nejhorším bekem v celém týmu. Vykazuje totiž pouze 45.74% převahu při hře 5-proti-5, tedy spíše nepřevahu, neboť při jeho účasti na ledě bývají Letci daleko častěji pod tlakem než v útoku.

Pokud bysme vzalu škálu celého mužstva, tedy i útočníků Philadelphie, kteří odehráli alespoň 200 minut, stále na posledním místě najdeme Roberta Hägga.

Samozřejmě ale nemůžeme na základě jedné statistiky vyvodit jak špatný je. Pojďme tedy si zvýše míněné corsi přepočítat i relativně vůči spoluhráčům. Výsledek je ovšem stejný. Nejhorší je opět Robert Hägg s -6,07, což vypovídá o tom, že jeho parťáci z obrany hrají bez něj lépe než s ním.

Jakýmsi ukazatelem, jestli s hráčem na ledě můžete věřit ve vstřelený gól či očekávat inkasovanou branku, je tzv. očekávání gólů (Expected goals). V této statistice mimojiné suverénně vévodí Radko Gudas, jehož číslo se momentálně pohybuje okolo 56,34%. S Gudasem na ledě tudíž mívá Philadelphia více nebezpečných střel na branku soupeře než na tu svoji.

Totéž ale už neplatí o hráči, kterému se v této analýze věnujeme. Patří totiž na opačný pól. Jeho 47,26% je opět nejhorším výsledkem mezi všemi obránci Philadelphie.

Robert Hägg v dosavadních číslech

CF%: 45,74 (nejhorší z beků Flyers)

Rel CF%: -6,07 (nejhorší z beků Flyers)

xGF%: 47,26 (nejhorší z beků Flyers)

Dále se zaměříme na rozehrávku z obranného pásma, která je v dnešní době zřejmě nejdůležitějším prvkem u zadáků. Bez dobré rozehrávky z obranného pásma do středního totiž jen velmi těžko založíte jakýkoliv útok. Naopak ztráty puku vás stojí nebezpečné přečíslení a vyhazovy puku podél mantinelu či na zákázané uvolnění znamenají logicky taktéž ztrátu puku.

Nejlepšími beci s rozehrávkou jsou dle očekávaní Shayne Gostisbehere a Ivan Provorov. Oba dva při přepočtu na 60 minut hry vyvezou puk ze svého pásma na vlastní hokejce či přesně rozehrají na hokejku spoluhráče hned patnáckrát. Naopak ke špatné rozehrávce jsou donuceni pouze šestkrát až sedmkrát za 60 minut hry. Což je velmi dobré číslo.

Robert Hägg? Při jeho rozehrávce či vývozu z pásma zůstávají Flyers na puku jen opravdu minimálně. Při přepočtu na 60 minut hry se švédskému zadákovi úspěšný výstup z obranného pásma či přesná přihrávka podaří pouze čtyřikrát.

Pokud přepočteme dobrou Häggovu rozehrávku se špatnou. Dojdeme k tomu, že z pěti pokusů, kdy má Hägg puk na své hokejce, hned čtyřikrát Philadelphia ztratí puk a pouze jednou zůstává u puku. Alespoň v této sezóně. Naprosto katastrofální výsledky.

K čemu jsme dospěli všemi těmi zmíněnými statistikami? K tomu, že při jeho účasti na ledě mívá puk na hokejce o dost častěji soupeř než jeho tým. A co se stává, když má puk na hokejce soupeř? Jste přece logicky donuceni k hitům a k blokování střel, neboť jste bez puku a musíte bránit.

Je tudíž opravdu na místě vyzdvihovat to, že Hägg je jedním z nejčastěji hitujících hráčů v lize, který má i obrovský počet zblokovaných střel? Jednoduchou logikou zjistíme, že to správné není. Naopak to vypovídá o špatné hře tohoto hokejisty.

Kdy pak vznikají fauly? Většinou v případě, když nemáte puk. Jste donuceni honit protihráče po ledě, snažíte se je obrat o puk, z čehož logicky plynou vylučování. S kým na ledě pak mají Flyers nejhorší rozdíl ve vylučování ve svůj prospěch ku prospěchu soupeře? Ano, s Robertem Häggem na ledě. Hned 14x byli Flyers letos vyloučeni, když byl tento Švéd ve hře. Pouze pětkrát pak soupeř.

Nerozumíte některým pojmům z pokročilých statistik? Pak neváhejte a navštivte podstránku ‘Vysvětlivky’, najdete ji v horním menu.

Abychom ale nebyli jenom tak kritičtí, můžeme dodat, že Hägg většinu svých střídání začíná v obranné zóně, ovšem jsou zde další tři beci Philadelphie, kteří v ní začínají ještě častěji. Andrew MacDonald, Ivan Provorov a Radko Gudas. A všichni tři vykazují lepší a efektivnější čísla.

Pokud si myslíte, že všechny tyto čísla jsou třeba jen náhodou, případně je tento zadák špatný jen tuto sezónu, tak se mýlíte. Velmi podobně špatná čísla totiž vykazoval i předešlou sezónu.

Hägg jednoduše řečeno za poslední dva roky neudělal jediný pokrok ve své hře a neukázal ani žádný náznak, potenciál, který by měl naznačit, že se to může změnit. Philadelphia, pokud-li chce mířit v dalších letech na co nejvyšší příčky, by měla tento problém proto odhalit co nejdříve a Hägga v týmu rozhodně nedržet.

Protože jsme si krásně ukázali, že Flyers s ním na ledě jsou o mnoho horším celkem než soupeř. Samozřejmě, Hägg nebývá na ledě sám, ale svými výkony tomu velmi napomáhá.

 

8. 2. 2019 | Rono„Nejkrásnější ze všech tajemství je být géniem a vědět to jen sám.“ Mark Twain